Čo som mal tento rok na nohách

Aj tento rok, tak ako minulý, trápil som sa s achilovkou na ľavej nohe a pretekov, ktoré som absolvoval bolo menej, ako tých, ku ktorým som si napísal DNS.
Behať som ale neprestal a tak sa mi tento rok aj vďaka neznámemu zlodejovi, vymenilo v botníku niekoľko modelov trailovej aj cestnej bežeckej obuvy.
Nechcem písať siahodlhé recenzie o materiáloch a detailoch, skôr dojmy, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere.

Nike Wildhorse 3
Workhorse

Momentálne deriem piaty pár, čo o niečom hovorí. Prvý z nich vydržal cez 1000 kilometrov a to som im dal zabrať vo Vysokých Tatrách alebo v blatistom Ultra Trail Hungary. Najpohodlnejšie trailovky aké som kedy behal. Napriek tomu, že v súčasnosti vidím najviac Salomon, Innov8 a čoraz častejšie Hoky, na Wildhorse Nike dokazuje, že vie robiť aj kvalitnú trailovú obuv. Ak by som mal použiť dve slová, ktoré ich charakterizujú, tak by to boli “Allround workhorse”. Vydržia fakt neskutočne veľa a okrem epického blata obstoja v každých podmienkach.

V prvom rade mi ale veľmi dobre sedia na nohe, päta je dokonale zamknutá (to je pre mňa najdôležtejšia vec a mnohé značky v tom zlyhávajú) a v predu je dosť miesta na prirodzený pohyb prstov. Stred drží pomocou technológie flywire a tie “šnúrky”, ktoré obopínajú nohu sem tam pocítim, najmä v technickom teréne. V novšom modely s poradovým číslom 4 je stred vyriešený inak.

Medzipodrážka je dosť vysoká, čo je cítiť hlavne v technickom teréne, ale členok som si ešte nevytkol. Ukrýva podľa mňa najlepšiu technológiu v bežeckom priemysle – Air zoom. Je to poduška naplnená zmesou plynov a nachádza sa pod pätou (v sesterskom modely Terra Kiger je aj v prednej časti). Zabezpečuje perfektnú mieru tlmenia – nie je ani príliš mäkká ani tvrdá. Aj napriek výške a rockplate v prednej časti je citlivosť na terén skvelá.

Zhrnutie: perfektná univerzálna obuv do akékoľvek suchého terénu, ktorá vydrží strašne veľa a odmení vás neskutočnou dávkou pohodlia.

 

Nike Zoom Elite 9

Zatiaľ som v nich nabehal len 32km, ale vďaka nim ma asfalt znova začal baviť. Air Zoom je tentokrát v prednej časti a platí o nich to isté čo o WH – perfektná miera tlmenia. Drop je tiež rovnaký, 8mm, čo sa u mňa ukazuje ako ideál. Okrem toho sú ľahké a doslova nútia bežať rýchlo. A na to ich aj mám, dlhé pomalé behy absolvujem prevažne v teréne, ale teším sa, ako v nich zabehnem prvý polmaratón prípadne aj maratón.

 New Balance Fresh Foam Zante V2

(na obrázku druhé z ľava)

Nike Zoom Elite nahradili práve tieto New Balance. NB boli moje prvé trailovky, ktoré boli síce lacné a dobré ale moc toho nevydržali. Cestné modely mi nikdy nesedeli, mal som v nich voľnú pätu a stred chodidla, zatiaľ čo predok bol úzky. S novými materiálmi a názvami ale ako keby znaška zmenila kopyto a FM Zante mi sadli prekvapujúco dobre. Nezaznamenal som ani žiaden problém s kvalitou, okrem tej slávnej Fresh Foam, ktorá sa správala vynikajúco asi 300km. Potom sa zmenila na mäkkú žuvačku a posledné behy v nich boli na obnovenie zranenia. Inak sa im nedá nič vytknúť a do koša putovali len kvôli medzipodrážke. Keď boli nové, vzal som ich pár krát do lesa a v menej náročnom teréne im to išlo celkom slušne vďaka celogumenej podrážke.

New Balance Vazee Summit

Príjemné prekvapenie za super cenu. Porovnateľné so Salomon S-lab SG za polovičnú cenu. Relatívne úzke, ale kupoval som ich s tým, že budú slúžiť na kratšie rýchle behy v blate a náročnejšom teréne a do troch hodín sa v nich dá vydržať. Ľahké, rýchle, agilné, super grip a cit, nízko pri zemi aj napriek dropu 12mm, čo mi vôbec nevadí. Obstáli aj v 24km preteku cez Babiu horu, kde sa museli vysporiadať so všetkými možnými podmienkami, aké si viete predstaviť. Dokonca aj dole kopcom som bežal na svoje pomery rýchlo a pár ľudí som predbehol. Narozdiel od S-lab-ov, medzipodrážka RevLite poskytuje aj nejaké to tlmenie. Pre mňa akurát vzhľadom na váhu a určenie.

Salomon S-lab Sense SG 5

Boli v zľave a ešte som mal zľavový kupón. Inak by som ich nikdy nevyskúšal 🙂 A pochopil. Fakt sú super. Hneď pri prvom behu som si v nich urobil osobák v zbehu, dokonca v TOP10 celkovo, čo je u mňa zriedkavé.
Aj keď vyzerajú úzko, nemal som pocit, žeby ma vpredu obmedzovali. Päta a stred chodidla sú dokonale obopnuté, vďaka tomu máte neskutočný cit pre to, čo sa vám deje pod nohami. Nedá sa v nich behať pomaly, čo je ale dvojsečná zbraň a myslím že prispeli k môjmu pretrénovaniu na jar a rovnako aj k problémom s achilovkou. Ich 4mm sú pocitovo úplne inde ako 4mm v Saucony Peregrine 7. SGéčka ako keby mali záporný drop podobný tretrám. A ten grip som spomínal? Dá sa povedať, že to najlepšie, v čom som kedy behal na krátke a technické trate. Ale pozor, fakt nie pre každého a treba s nimi opatrne, hlavne na začiatku. Ukradli mi ich keď mali cca 600-700km a myslím, že 1000 by sa dožili. A tlmenie? No, preto som ho nespomenul, lebo nie je. Žiadne. Fakt.

Saucony Peregrine 7

Prvá skúsenosť s touto značkou. Tentokrát to dám do bodov a začnem plusmi.

  • Grip – fakt super, dokonca aj na mydielkovom blatku na ktorom drží málo čo
  • Váha – napriek tomu, že majú slušné tlmenie a ochranu, sú prekvapivo ľahké
  • Everun – pod vložkou je tenká vrstva peny Everun, niečo ako Boost od Adidasu a prispieva k slušnému tlmeniu
  • aj napriek rockplate majú slušný cit pre terén, sú agilné a rýchle

Mínusy

  • Fit – stále mám trocha voľnú pätu a pocit natlačených prstov v predu. Nie je to len o kopyte, ale aj o materiáloch zvršku, ktorý nie je elastický a je prekrytý množstvom laminovaných vrstiev. Už si trocha sadli, ale stále to nie je tip-top.
  • Divné, lacno pôsobiace krátke šnúrky

Nebyť toho fitu, super obuv a aj napriek 4mm dropu si v nich viem predstaviť bežať 50ku (ako som spomínal vyššie, tie 4mm sú pocitovo inde ako pri S-lab SG).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s